^Yukarı Cık
  
  
  
Get Adobe Flash player

Bizi Takip Edin

Piaget Bilişsel Gelişim Kuramı

Duyusal-motor evre (0-2 Yaş)

İşlem öncesi dönem (2-7 yaş)

Somut işlemler dönemi (7-11/12 yaş)

Soyut işlemler dönemi(11/12 yaş ve üstü)

Duyusal-motor evre (0-2 Yaş)

Reflekslerle yakalama ve emme gibi basit hareketler görülür.Eğer çocuk yaptığı davranışın sonucundan haz alıyorsa parmaklarını açma ya da kapama gibi bazı refleks hareketlerini düzenli olarak yapmaya başlar.Çocuk başlangıçta rastlantısal olarak yaptığı bir eylemin sonucundan zevk alırsa bu davranışını tekrarlamaya başlar.Bebek duyuları ve motor becerileri ile içinde bulunduğu dünyayı anlamaya çalışır.Çocuğun içinde bulunduğu dünya ile ilgili bilgileri oldukça sınırlıdır ancak motor hareketleri ile etrafı hakkında bilgi edinir.Yaklaşık 7-11 aylık olduklarında nesnenin kalıcılığını kazırlar.

İşlem öncesi dönem (2-6 yaş)

Çocuklar 2 yaşlarına geldiklerinde düşünmek ve iletişim kurmak için sembolleri kullanmaya başlarlar.Dil becerileri gelişir.Objeleri sınıflandırabilir.Hayali oyunlar çocuğun günlük yaşamında önemli bir yer kaplar. Bu düşünce biçimi özellikle doğa üstü varlıklara inanan ebeveynlerin çocuklarında daha fazla görülmektedir.

Somut işlemler dönemi(7-11/12 yaş)

Benmerkezcilikten uzaklaşır. Nesneleri birden çok boyuta göre gruplandırabilir. Nesnenin korunumunu kazanırlar.Çocuklar işlem öncesi dönemde bu beceriye sahip değilken somut işlemler döneminde sayı, madde,uzunluk, alan, ağırlık ve hacim korunumunu kazanırlar.

Soyut işlemler dönemi(11/12 yaş ve üstü)

Hipotezler kurabilir.Düşüncelerini organize edebilirCopyright © 2013. Anaokullu.Net Rights Reserved.