^Yukarı Cık
  
  
  
Get Adobe Flash player

Bizi Takip Edin

Yılan Olalım

ETKİNLİK PLANI

OKUL ADI :

TARİH:      

ÖĞRETMENİN ADI :

YAŞ GRUBU             :

ETKİNLİK  ADI :  Yılan Olalım

 

ETKİNLİK TÜRÜ      : Bütünleştirilmiş Fen doğa-oyun Etkinliği  Büyük Grup Etkinliği

KAZANIM VE GÖSTERGELER
Bilişsel Alan
Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.)
MOTOR GELİŞİM
Kazanım 1. Yer değiştirme hareketleri yapar. (Göstergeleri: Isınma ve soğuma hareketlerini bir rehber eşliğinde yapar. Yönergeler doğrultusunda yürür. Yönergeler doğrultusunda koşar. )
Kazanım 4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
(Göstergeleri:  Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. Nesneleri kopartır/yırtar, sıkar, çeker/gerer. Malzemeleri yapıştırır. Malzemelere elleriyle şekil verir. Malzemelere araç kullanarak şekil verir. )

MATERYALLER:   
Beyaz kağıt

SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR:  

ÖĞRENME SÜRECİ
  CD’den yılanların hareket şekillerini gösteren film seyrettirilir. Sonra çocuklara “Yılanlar toprakta ya da kumun üzerinde giderken nasıl iz çıkarıyorlar?” sorusu yöneltilerek çocukların fikirleri alınır.
Çocuklardan beden hareketleriyle yılanların hareketlerini göstermeleri istenir. Ardından çocuklar oyun hamurlarıyla yılan figürleri yaparlar.
Çocuk sayısınca A4 kağıdı kısa kenarlarından uç uca yapıştırılarak uzun bir şerit oluşturulur. Şeridin üzerine büyük boyda sevimli bir yılan figürü çizilir. Yılanın gövdesinde zikzak çizgilerden desen oluşturulur. Çocuklardan desenleri boyamaları istenir. Yılanın üzeri boyandıktan sonra eşit aralıklarla on parçaya ayrılır. Parçalar üzerine rakamlar yazılarak numaralandırılır. Çocukların ellerine birer gazoz kapağı verilir. Çocuklardan gazoz kapaklarını işaret parmaklarını kullanarak yılanın başından kuyruğuna kadar zikzak çizginin üzerinde hareket ettirmeleri istenir.
Yere parelel birbirine belli mesafe uazklıkta iki çizgi çizilir. Çizgilerden biri başlangıç, biri bitiş çizgisi olur. Çocuklar düdük sesiyle yarışmaya başlar; yerde yılan gibi sağa sola hareket ederek sürünür ve bitiş çizgisine ulaşmaya çalışırlar.     

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
Etkinlikler arası geçiş çocukların ilgileri çok dağılmadan yapılmalıdır ki bütün etkinlik olsun.

DEĞERLENDİRME

AİLE KATILIMI
. Velilere çocukların beden gelişimlerine yardımcı olmak için çocukların evde ısınma hareketlerini yapmalarına yardımcı olmaları istenir.

ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
Çocuklarla yılan resmi çalışması yapılabilir. Çocuklar yılan resmini süslemeleri istenir

UYARLAMA

Word Sayfası Olarak İndir
Copyright © 2013. Anaokullu.Net Rights Reserved.