Mesaj

Kelebekler Ve Çiçekler

ETKİNLİK PLANI

OKUL ADI :

TARİH

ÖĞRETMENİN ADI :

YAŞ GRUBU             :

ETKİNLİK  ADI : Kelebekler Ve Çiçekler

ETKİNLİK TÜRÜ      : Bütünleştirilmiş Sanat-Fen  Büyük Grup Etkinliği

KAZANIM VE GÖSTERGELER
Bilişsel Alan
Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.)
Kazanım 5. Nesne ya da varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/varlığın adını, rengini, büyüklüğünü, uzunluğunu söyler.)
Dil Alanı
Kazanım 7. Dinlediklerinin/izlediklerinin anlamını kavrar. (Göstergeleri: Sözel yönergeleri yerine getirir. Dinlediklerini/izlediklerini açıklar. Dinledikleri/izledikleri hakkında yorum yapar.)
Kazanım 8. Dinlediklerini/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. (Göstergeleri: Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir. Dinlediklerini/izlediklerini başkalarına anlatır.)
Motor Gelişim
Kazanım 4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
(Göstergeleri:  Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. Nesneleri kopartır/yırtar, sıkar, çeker/gerer. Malzemeleri yapıştırır. Malzemelere elleriyle şekil verir. Malzemelere araç kullanarak şekil verir)
Sosyal-Duygusal Alan
Kazanım 4. Bir olay ya da durumla ilgili olarak başkalarının duygularını açıklar.(Göstergeleri: Başkalarının duygularını söyler, başkalarının duygularının nedenlerini söyler, başkalarının duygularının sonuçlarını söyler.)
Kazanım 7. Bir işi yada görevi başarmak için kendini güdüler. (Göstergeleri: Yetişkin yönlendirmesi olmadan bir işe başlar, başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir.)
MATERYALLER
Kilitli poşet, renkli kağıtlar, boncuklar, renkli grafon kağıtları,
SÖZCÜKLER

KAVRAMLAR
Ağır Hafif
ÖĞRENME SÜRECİ
‘Kelebek ve Çiçekler’
Çocuklar etkinlik masalarına alınır. Çocuklara kelebeklerin ve çiçeklerin hayatlarından bahsedilir. Kelebeklerin ne kadar küçük hafif olduğundan bahsedilir. Yaşamlarının ne kadar kısa olduğundan bahsedilir. İnsanların kelebeklere nasıl davrandıklarından bahsedilir. Kendilerini bir kelebek olarak düşünmeleri istenir ve neler hissettikleri sorulur. Ardından çiçeklerden bahsedilir. Çiçeklerin yaşamının ne kadar zor olduğundan bahsedilir. İnsanların onları sulamayı unuttuğunda neler olacağından konuşulur. Şimdide kendilerini bir papatya gibi hissetmeleri istenir. Çocuklara bu konuşmadan sonra birer kilitli poşet dağıtılır içine grafon kağıdı daha farklı nesneler koymaları istenir. Boncuklar, kağıtlar gibi ardından yeşil tüylü tellerle poşet ortadan bağlanır kalan teller antenler gibi yapılır. Daha sonra çocuklara dağıtılan papatya şeklinde kağıtları kesmeleri istenir. Çocukların önlerine çukur bir kapta su konulur. Çiçeklerin yapraklarını katlayıp, çiçekleri suya bırakmaları istenir. Biraz bekledikten sonra çiçeğin yapraklarının açıldığı gözlenir. Çocuklar suyun çiçekler için önemi anlatılmış olunur.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
Çocukların kendilerini çiçeklerin ve kelebeklerin yelerine koymaları sağlanmalıdır.
DEĞERLENDİRME

  • Kelebekler ve çiçekler nasıl yaşıyorlar?
  • Kelebekler ağır mı hafif mi?
  • Siz çiçek ya da kelebek olsanız neler hissedersiniz?
  • Kelebekleri ve çiçeği yaparken zorlandınız mı?

AİLE KATILIMI
Sınıfa ailelerden çiçek istenir.

ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
Çocuklarla bu deneyin resimlemeleri istenebilir.
UYARLAMA

Word Sayfası Olarak İndir
Joomla templates by a4joomla